Bothmer-gimnasztika

2024-01-29

Bothmer-gimnasztika

Interjú Szalay Lászlóval

A Bothmer-gimnasztika szerves részét képezi a Waldorf-iskolák testnevelésóráinak, végigkíséri a gyermekek növekedését. De hogy mi is ez pontosan? Erről Szalay Lászlóval, iskolánk Bothmer-tanárával beszélgettem, aki személyes tapasztalatait is megosztotta velem.

 

-Hogyan kezdődött a kapcsolata a Bothmer-gimnasztikával?

+1995-ben indult az első Bothmer-képzés Magyarországon és én ahhoz csatlakoztam. Rendeztek nyílt napokat, ahol nagyon megtetszett – ekkor még nem tudtam igazán, mi ez, csak azt, hogy tetszik.

-Hogyan kezdett az oktatásával foglalkozni?

+Alapvetően én mindig felnőtteknek tanítottam, kezdve a vizsgatanítással, a későbbiek során pedig tovább folytattam ezt. Az iskola alapításánál az alapító tanároknak, illetve szülőknek már tartottam Bothmer-gimnasztikát. Gyerekeknek viszonylag későn, mindössze hét éve kezdtem el tanítani, előtte csak az őriszentpéteri általános iskolában tartottam szakköröket.

-Hogyan kell ezt egy laikus embernek elképzelnie, pontosan mit is jelent bothmerezni?

+Ezek formagyakorlatok, melyeket leginkább a jóga, vagy a tai-chi mozdulataihoz tudnék hasonlítani. Az első Waldorf-iskola tornatanára, Fritz von Bothmer a mai embernek, illetve a különböző életkoroknak megfelelő gyakorlatokat dolgozott ki. Csupán néhány instrukciót kapott Rudolf Steinertől arról, hogy különböző életkorokban melyik forma segíti a fejlődést.

-Meglátásai szerint milyen hatással van a Bothmer-gimnasztika a gyermekek fejlődésére?

+Bár hét év alatt messzemenő következtetéseket még nem lehet levonni, a cél az, hogy a gyermek egészséges viszonyba kerüljön a testével, a testrészei pedig összehangoltan, harmonikusan tudjanak együttműködni.

-Mióta megismerkedett vele, mit adott Önnek a Bothmer-gimnasztika?

+Nagyon sokféle hatása van: jól érzem magam a testemben, illetve megtanultam elengedni, amit egy nagyon fontos képességnek tartok. A legérdekeseb számomra az, hogy az ember azt veszi észre; jókor van jó helyen – ha csak ez az egy hatása van, már megérte vele foglalkozni.

-Az említetteken kívül mit emelne még ki a mozgásforma történetéből?

+Fritz von Bothmer eredetileg katonatiszt volt, ám a tanítás kedvéért pályát váltott. Később elkezdett ezzel az újnak számító területtel foglalkozni. Ekkoriban a gyermeknevelésben a katonai kiképzés, illetve az edzettség volt a fő szempont, nem a gyermek fejlődésbeli segítése.

-A Bothmer-gimnasztika szoros kapcsolatot ápol a Waldorf-iskolákkal. Jelen van valamilyen formában az iskolákon kívül is?

+A felnőttoktatásban is jelen van, hiszen az ő belső útjukat is segíti, a mozgásforma alapelvei számukra is nagyon hasznosak. Viszont akinek nem volt ebben része gyermekkorában, az később is be tudja ezt pótolni – a saját testünkkel kialakított harmonikus viszony mindig időszerű, sosem késő elkezdeni.

-Kiknek ajánlaná főként a Bothmer-gimnasztika kipróbálását, rendszeres végzését?

+A Bothmer főleg a gimnáziumi korosztálynak született, bár már korábban is elkezdik az oktatását. Egyébként minden olyan felnőttnek ajánlanám, akinek nem volt lehetősége korábban kipróbálni. Ha az ember nem él harmóniában a testével, az sok szempontból meglátszik rajta.

-Hogyan működik a Magyar Bothmer Egyesület?

+Van egy tanár-kör, akik a magyarországi képzést működtetik. A magyar jogszabályok miatt kellett egyesületet alapítanunk, 2010-ben, több, mint 10 taggal. Előtte csak a képzés volt jelen, az is ad hoc jelleggel szerveződött. Később az egyesület adott ennek formát, és tette felnőttképzéssé. Az egyesület életének egyik legfontosabb mozzanata az évek alatt a Waldorf-olimpiák szervezése lett.

-Kapcsolatban áll az egyesület külföldi Bothmer-szervezetekkel is?

+Igen. Az egyesület partnerszervezete a BMI-nak (Bothmer Movement International). Szervezünk közös táborokat és programokat, melyek közül egy mozgásterápiás képzés most is folyamatban van. A BMI az egész világon szervez képzéseket, központja pedig jelenleg Németországban van, ám sok nemzet képviselteti magát benne.

-Milyen céljai vannak a jövőre nézve az egyesületnek?

+A képzés fenntartása, olimpiák szervezése, illetve új képzések indítása. Ezeket pedig szeretnénk minél tovább csinálni.

-Melyek a személyes céljai a Bothmer-gimnasztikával?

+A Bothmer nem egy versenysport. Nekem most már nincsen más célom, mint az, hogy továbbadjam, minél több fiatalhoz és felnőtthöz eljuttassam. Eddig jó tapasztalataim vannak ezen a téren, talán valahol, belül, mindenki érzi, hogy ez hasznos.

-Van esetleg valamilyen üzenet, amit közvetítene a bothmerezni vágyók felé?

+Gyakorlással az ember tud változtatni önmagán!

 

 

-Görcz Gergely

Megosztás