Történetünk
„Szivárvány havasán
Felnõtt rozmaringszál
Nem szereti helyét
El akar bujdosni.
Áldott ez az apa,
Ki kertecskét kertel,
Áldott ez az anya,
Ki virágot mûvel
Ki kell onnan venni,
S új helyre kell tenni.
Új helyre,kõkertbe,
Szemem elejébe.
Másnak, nem magának,
Más ember fiának,
Gyönyörûségére
Maga magzatjának.”
1997 februárjában ezzel a dallammal kezdõdött a Szombathelyi Waldorf Társas Kör alakuló ülése, ahol 33-an köteleztük el magunkat a célnak: gyermekeink számára Waldorf szellemiség jegyében mûködõ óvodát alakítsunk.
Az elsődlegesen meghatározott célt 1998 tavaszán értük el, amikor is
beindítottuk, Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzatával együttesen finanszírozott Waldorf óvodát, mely a Benczúr utcai óvodában kapott helyet.
Az épületen egyesületünk jelentős beruházásokat hajtott végre: átalakítottuk a tetőteret, illetve megépítettük a bástyaszerű toronyfeljárót. Ezen építmény, valamint a fenti versike alapján kapta óvodánk a SZIVÁRVÁNYVÁR nevet.
A gyermekek növekedésével és a Waldorf-pedagógia szellemiségének egyre alaposabb megismerésével párhuzamosan erősödött meg a Társas Kör azon szándéka, hogy iskolát alapítson. 2000 őszén nyitotta meg kapuit Vas megye első alternatív – közoktatást ellátó – iskolája, a Szombathelyi Waldorf Általános Iskola, a megye gyermekei és családjai számára: egy első, egy második és egy harmadik osztállyal.
Általános iskola és gimnázium
A 3 osztályos Waldorf Általános Iskola egy erősen leromlott állagú épületben, az egykori Sorok úti bölcsőde épületében kapott helyet, melyet a Waldorf Társas Kör Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzatától kapott 20 éves használatra. Egyesületünk az ingatlant az iskolakezdésre felújította, valamint biztosította az induló osztályok befogadására alkalmas termeket és azok felszerelését.
A Szombathelyi Waldorf Társas Kör, mely újabb célként egy 12+1 évfolyamos, általános iskolát és gimnáziumot is magába foglaló, Waldorf intézmény kialakítását fogalmazta meg, évről-évre újabb felújításokat, átépítéseket hajtott végre az iskola épületén, hogy a felmenő rendszernek köszönhetõen újabb és újabb osztályokkal bővülő intézmény igényeit is kielégítse.
2002-ben sor került a homlokzat-felújítására, melyet a Társas Kör saját forrásából, valamint Szombathely Városfejlesztési Bizottságának kiegészítõ támogatásával valósított meg, majd 2003-ban elkészült az iskola tetőterének első üteme, jelentősen hozzájárulva a Sorok utca városképi rehabilitációjához is.
2006-ban az Ausztria-Magyarország INTERREG IIIA pályázat keretében egy közel 80 millió Ft-os beruházást hajtottunk végre az épületen, melynek keretében további foglalkoztatók, műhelyek kerültek kialakításra. Szintén ekkor épült fel konferenciák megrendezésére alkalmas előadótermünk is.
Szintén a 2006-os év folyamán a Szombathelyi Önkormányzattal sikerült olyan megállapodást kötnünk, mely szerint 8.000.000 Ft-ért az egyesület a Sorok úti ingatlant megvásárolhatta, így most már az iskola az egyesület tulajdonában van.
A 2006-os esztendő más szempontból is jelentõs mérföldkő számunkra, hiszen ebben az évben indítottuk el a 9. osztályt, azaz első gimnáziumi évfolyamunkat.
A 2009/2010. tanévben legidősebb diákjaink megkezdték utolsó, 12. iskolai évüket, mely egyben egy hosszú út utolsó előtti állomása, melynek végén, az érettségi letétele után elmondhattuk, hogy kiépítettük Szombathely és a megye első, alternatív oktatási intézményrendszerét, mely a diákokat az óvodától 19 éves korukig kíséri.